Şikayet Etme, Harekete Geç!
Bir Kolumuz Elazığ’daydı

Bir Kolumuz Elazığ’daydı

Ana Sayfa
Projeler
Bir Kolumuz Elazığ’daydı
Bir Kolumuz Elazığ’daydı

24 Ocak’ta, merkez üssü Sivrice/Elazığ olan 6.8 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. Depremden bir gün sonra  Ahtapot Gönüllüleri Derneği olarak Elazığ’daydık. Afet sonrası arama kurtarma çalışmaları AFAD tarafından yürütülürken, depremzedelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için bir çok STK da bizim gibi bölgedeydi. Sorunların çözümü için ivedilikle organize olup hareket edebilmek için STK’lar olarak gücümüzü birleştirdik. 50’yi aşkın sivil toplum kuruluşu ile  Elazığ Sanayi ve Ticaret Odası birlikte STK Afet Koordinasyon Platformunu kurduk. 

 

Ahtapot Gönüllüleri Derneği olarak, Türkiye’nin her yerinden bölgeye yollanan malzemelerin ayrıştırılması, istifi ve depremzedelere dağıtılması için Elazığ Sanayi ve Ticaret Odası’nın deposunun yönetimini devraldık. Gelen tırlar dolusu malzemenin organize edilmesi için bölgedeki üniversite öğrencilerini gönüllülüğe teşvik ettik. 13 gün boyunca gönüllü koordinasyonu, gönüllü motivasyon toplantıları, depo yönetimi, ihtiyaç bölgelerinin oluşturulması, ihtiyaç tespitinin yapılması, malzemelerin organize edilmesi ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gibi çok çeşitli alanlarda toplam 350 gönüllü ile birlikte çalıştık. 

 

Derneğimizin yönetim kurulundaki 9 üyesi de Elazığ’a gelerek 1-2 Şubat tarihleri arasında depremden etkilenen bölgeleri ziyaret etti. STK Afet Koordinasyon Platformu ile toplantı gerçekleştirdi. 

 

STK Afet Koordinasyon Platformu olarak bu süreçte, 744.473 malzemeyi ihtiyaç sahipleri ile buluşturduk. Bu malzemelerin %53’ünü gıda malzemeleri, %37’sini hijyen malzemeleri, %8’ini giyim, ayakkabı ve eşyalar, %2’sini de battaniye, ısınma ve barınma malzemeleri oluşturmuştur. Ulaştırılan bu malzemelerin toplam mali değeri yaklaşık 48,7 milyon TL’dir.