Şikayet Etme, Harekete Geç!
Bir Kolumuz Van’daydı

Bir Kolumuz Van’daydı

Ana Sayfa
Projeler
Bir Kolumuz Van’daydı
Bir Kolumuz Van’daydı

23 Şubat’ta Van-Başkale’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, iklimin elverişsizliği sebebiyle daha zorlu şartları da beraberinde getirdi. Ahtapot Gönüllüleri Derneği olarak Elazığ’dan döndükten hemen sonra afetin ilk günü Van’daydık. İran sınır noktasına yakın bir bölgede gerçekleşen deprem, çoğunlukla Van’ın köylerini etkilediği için zorlu hava koşullarına ulaşımın güçlüğü de eklendi.  Köylerde çok fazla kişi yaşamadığı için depremin etkisinin büyük olmadığı düşünülse de, köylerdeki evlerin hemen hemen hepsi kerpiçten yapıldığı için yıkılmıştı. Ahtapot Gönüllüleri Derneği, Temel İhtiyaç Derneği ve Nef Vakfı olarak 5 gün boyunca her gün, Van Merkez’den 3.5 saatlik mesafedeki köyleri depremzedelerin ihtiyaçlarını gidermek için ziyaret ettik. 

Bölgenin çadır ihtiyacını AFAD dağıtım yaparak giderdi. Geceleri -22 dereceye kadar düşen sıcaklıklarda, karla kaplı zeminlerin üzerine kurulmak zorunda kalan çadırlarda yaşayacak depremzedelerin konforlarını bir miktar da olsa artırmak için çadır tabanlarına yalıtım malzemesi koymaya karar verdik. Van Sanayi ve Ticaret Odası ile koordine olarak ilk etapta 6.000 metrekare karbonlu EPS ısı yalıtım levhalarını bölgeye taşıdık.

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Van’daki yaklaşık 50 gönüllüsü ile birlikte bu levhaları çadırların tabanına yerleştirdik. Yetersiz kalan çadırlar için izolasyon levhaları tedariğini sağlayarak yaklaşık 600 kadar çadırın izolasyonunu sağladık.